Dorośli w skautingu

JESTEŚMY W I.S.G.F. - MIĘDZYNARODOWYM BRACTWIE SKAUTÓW I PRZEWODNICZEK (ORGANIZACJI DOROSŁYCH).

Przedruk z dodatku do Sulimczyka 6/04 (46) z pażdziernika 2004 r. (zamieszczony za zgodą redakcji tego periodyku).

I.S.G.F. -International Scout and Guide Fellowship (An organisation for adultes) - Międzynarodowe Bractwo*) Skautów i Przewodniczek (organizacja dla dorosłych), jest światowym związkiem narodowych organizacji oldskautów i oldskautek, oraz gildii

ISGF jest trzecią światową centralą ruchu skautowego. Pierwszą i najważniejszą jest W.O.S.M. - World Organisation of the Scout Movement - Światowa Organizacja Ruchu Skautowego, która zrzesza narodowe organizacje skautów - chłopców, a ponadto koordynuje działalność wszystkich trzech skautowych centrali światowych.

W.A.G.G.G.G.S. - World Association of Girl Guides and Girl Scouts -Światowy Związek Przewodniczek i Skautek, jak wynika z nazwy - skupia narodowe organizacje dziewczęce.

*)dosłownie: Przyjaźń

ISGF jest wśród wymienionych światowych centrali, najmłodszą i najmniej liczną. Skupia osoby, które przekroczyły górną granicę wieku skautowego, to znaczy 18, 21 lub 25 lat życia (różnie w różnych krajach). Członkami organizacji wchodzących do ISGF są dorośli, którzy albo nadal uważają się za skautki i skautów (oldskauci), albo za dawne skautki i dawnych skautów i wraz z członkami swoich rodzin tworzą gildie, a te należą do ISGF.

Pierwsza odmiana czerpie wzory z ruchu oldskautów brytyjskich, a druga z duńskich gildii św. Jerzego.

Różnica zasadza się na rozumieniu pojęcia SKAUT. Pierwsi uznają, że kto raz skautem został - jest nim do śmierci, zgodnie z hasłem Baden - Powela: Once a Scout, always a Scout ! Drudzy uznają, że skautem jest się tylko w wieku skautowym, a później jest się byłym skautem.
Konsekwencją jest stosunek dorosłych do przestrzegania praw i skautowego stylu bycia.
Na ogół, jedni i drudzy nazywają siebie oldskautami.

W niektórych krajach istnieją obok siebie organizacje oldskautów obu typów. Np. w Słowacji istnieje pion oldskautów w Słowackim Skautingu - organizacji należącej do WOSM i WAGGGGS, oraz samodzielna Słowacka Gildia Skautowa należąca do ISGF. A w sąsiedniej Republice Czeskiej - do IGSF należy jako całość, Junak - Związek Skautów i Skautek, należący do WOSM i WAGGGGS. Podobnie jak obecnie w Polsce.






HISTORIA I.S.G.F.

Idea powołania organizacji "absolwentów skautingu" powstała wkrótce po powstaniu ruchu. Skauci dorastali i udawali się w różne strony ogromnego brytyjskiego imperium, gdzie tworzyli kluby będące, na skautowy sposób kontynuacją służby królowi. W 1914 r. Andrzej Małkowski opisał te początki w znanej książce "Jak skauci pracują". W latach dwudziestych prowadzone były liczne eksperymenty m. in. w Czechosłowacji. W 1933 r. zorganizował się w Danii ruch, który nazwą nawiązywał do średniowiecznego związku miast hanzeatyckich i organizacji kupieckich - gild. Jako skautom, patronuje im do dziś św. Jerzy. Rozwinięte życie klubowe i towarzyskie połączone ze skautowym obyczajami, oraz akcje dobroczynne zjednały ruchowi zwolenników nie tylko w Danii i całej Skandynawii, ale w innych krajach Europy Zachodniej.

Po wojnie, w 1946 r. założyciel duńskich Gildii św. Jerzego - Erik Sjoqist, wraz z ówczesnym dyrektorem Światowego Biura Skautowego płk. Johnem S. Wilsonem, zainteresowali WOSM pomysłem utworzenia samodzielnej, międzynarodowej organizacji skautów dorosłych. Dwa lata później do tego pomysłu ustosunkowała się pozytywnie WAGGGS. Dopiero w 1951 r. zebrali się przedstawiciele gildii z 12 krajów i postanowili zwołać Światową Konferencję dla opracowania założeń międzynarodowej organizacji skautów dorosłych i powołania jej w najbliższym czasie.

25. X. 1953 r. (w rocznicę powołania ONZ), zebrała się w Lucernie (Szwajcaria) konferencja przedstawicieli osiemnastu narodowych gildii, którzy podpisali deklarację założycielską Międzynarodowego Bractwa Dorosłych Skautów i Przewodniczek - IFOFSAG - the International Fellowship of Scout and Guides. Odtąd 25 października stał się świętem IFOFSAG / ISGF -Dniem Przyjaźni - Fellowship Day. Od października 1953, do końca 1995 roku, zostały przyjęte do IFOFSAG dalsze 22 narodowe organizacje skautów i przewodniczek dorosłych.

W roku 1996 w Montegrotto (Włochy), zebrała się Światowa Konferencja IFOFSAG, która dokonała zmian w założeniach statutowych i zmieniła też nazwę. Sprawiało to wrażenie, że przewagę uzyskała w ruchu orientacja brytyjska. Powstał ISGF - the International Scout and Guide Fellowship. Na jego czele stanął Anglik (poprzednikiem był Duńczyk).

Na XXIII. Światowej Konferencji ISGF, która odbyła się w czerwcu 2002 r. w Vancouver (Kanada) zwrócono uwagę na wykorzystanie przez ruch nowoczesnych środków medialnych, szczególnie Internetu. Zapoczątkowano rozważania nad nowym układem stosunków z WOSM i WAGGGS, wobec zastrzeżeń, jakie do organizacji skautów dorosłych ma młodzież skautowa, przystąpiono więc do sporządzenia porozumień z centralami WOSM i WAGGGS i w końcu je podpisano. Uznano, że ISGF jest trzecią strukturą międzynarodową, dla dorosłych.






Na Konferencji w Vancouver miał prawo być przedstawiciel z Polski. Nie był, ze względu na wysokie koszty. XXIV Konferencja odbyła się w Europie, w Norwegii w Lillehammer i dzięki zgromadzonym środkom mogła w niej uczestniczyć delegacja ZHP. Konferencja przyjęła materiał Misja –Wizja- Strategia i odmłodziła w wyborach Skład Komitetu Światowego.
Przyjęła do ISGF Ghanę i Panamę oraz dopuściła przynależność do dwóch regionów lub subregionów. Przyjęła również zgodnie z wolą delegatów procentowe zmniejszenie skałdki członkowskiej.


Regiony ISGF

AFRYKA:
Gambia, Senegal, Ghana.

ARABSKI:
Algeria, Egipt, Liban, Libia, Maroko, Arabia Saudyjska, Tunezja.

INTERAMERYKAŃSKI:
Kanada, Haiti, Antyle Holenderskie – Curacao, Panama.

EUROPY:

Subregion Europy Północnej -
Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Estonia.

Subregion Europy Zachodniej -
Belgia, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Wielka Brytania.

Subregion Europy Południowej -
Cypr, Francja, Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Słowenia.

Subregion Europy Centralnej -
Austria (Pfadfinder-Gilde Oesterreichs),
Czechy ( Kmen Oldskautu Junaka SaS C.R.),
Niemcy (Verband Deutscher Altpfadfindergilden),
Węgry (Hungarian Scout Guilde)
Łotwa (NUFSGL),
Liechtenstein (Pfadfindergilde Liechtenstein),
Polska (ZHP),
Rumunia (Association des Scouts Adultes de Roumanie),
Słowacja (Skautska Gilda Slovenska),
Szwajcaria (AsdS)
Estonia


CZŁONKOWIE I WŁADZE ISGF MIĘDZYNARODOWEGO BRACTWA SKAUTÓW I PRZEWODNICZEK


Po konferencji w Lillehammer w 2005 do ISGF należą organizacje z następujących krajów:

Algieria, Australia, Austria, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Belgia, Bangladesz, Benin, Czechy, Chile, Cypr, Curacao, Dania, Egipt, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Gambia, Ghana, Grecja, Wielka Brytania, Haiti, Hiszpania, Holenderskie Antyle, Indie, Indonezja, Irlandia, Islandia, Kanada, Kuwejt, Łotwa, Liban, Libia, Liechtenstein, Luksemburg, Malezja, Maroko, Meksyk, Norwegia, Nowa Zelandia, Holandia, Nigeria, Pakistan, Panama, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Senegal, Słowacja, Słowenia, Sri Lanka, Tunezja, Uganda, Węgry, Włochy.

Razem 58 krajów.






ISGF jest kierowane przez Komitet Światowy w składzie:

Przewodnicząca:
Martine Levy z Francji


Członkowie:
Abdesslam Benmoussa (Maroko), Mohamed Nejib Gharbi (Tunezja), Leny Doelman (Holandia), Suresh Jessaram Lalwani (Indie), Bjorg Walstad (Norwegia), Brett Grant (Australia), Anne Dupont (Belgia), Lina Bates (Kanada), Rigmor Lauridsen (Dania), Mario Sica (Włochy), Ales Cerin (Słowenia).

Reprezentant Komitetu Światowego WOSM;

Reprezentantka Światowej Rady WAGGGS.

Sekretarz Generalna ISGF: Faouzia Kchouk;


Branża Centralna: Colette Annaert

(Branża Centralna jest światowym zespołem indywidualnych członków - oldskautów z krajów, które nie należą jeszcze do ISGF, w chwili obecnej zrzesza indywidualnych członków z 24 krajów).


JAK SĄ ZORGANIZOWANE CENTRALNE WŁADZE I.S.G.F.


Najwyższą władzą ISGF - Międzynarodowego Bractwa Skautów i Przewodniczek (organizacji dorosłych), jest zbierająca się co 3 lata Światowa Konferencja ISGF. Każdy kraj członkowski może na nią wysłać 4 delegatów. Konferencja określa zadania na najbliższe lata, zmienia przepisy wewnętrzne, wybiera 6 członków do (dwunastoosobowego) Komitetu Światowego ISGF. Oprócz wybieralnych członków, w Komitecie Światowym zasiadają "z urzędu" przedstawiciele WOSM i WAGGGS, oraz Sekretarz Generalny, kierujący na co dzień Światowym Biurem ISGF. Biuro to mieści się w Brukseli (Belgia). Adres:

Bureau mondial ISGF
Avenue de la Porte de Hal 38 - B1060 Bruxelles

CZYM SIĘ ZAJMUJE I.S.G.F.

ISGF - Międzynarodowe Bractwo Skautów i Przewodniczek (organizacja dorosłych) wyznacza swoim członkom następujące zadania:

* podtrzymywać wśród dorosłych skautów i przewodniczek ducha skautowego, zachęcać do przestrzegania prawa i przyrzeczenia skautowego;
* szerzyć w społeczeństwie idee skautingu;
* wspierać organizacje skautowe w swoim środowisku,

kraju i na całym świecie.






Dorośli skauci i przewodniczki tworzą zespoły (kręgi), kluby i gildie współdziałające z jednostkami organizacyjnymi skautingu dziecięco - młodzieżowego. Wspomagają je przykładem, radą (na życzenie), oraz materialnie. Ważnym obowiązkiem jest wytwarzanie wśród miejscowej społeczności, atmosfery sprzyjającej umocnieniu i rozwojowi skautingu. Ponadto biorą udział w akcjach społecznych na rzecz ochrony przyrody, oraz pomocy słabszym. Oldskauci nie zaniedbują przy tym spotkań i imprez we własnym gronie, związanych ze świętowaniem oraz spędzaniem wolnego czasu w skautowym stylu.

Narodowe związki dorosłych skautów i przewodniczek, są zorganizowane w sposób najbardziej odpowiadający ich tradycjom i warunkom działania. Te warunki dyktują też, jakie treści przyjmują i jak je wcielają w życie. Np. w Wielkiej Brytanii pozostał ścisły podział, na jednostki organizacyjne osobne dla dorosłych przewodniczek i osobne dla oldskautów. W organizacjach typu duńskiego (gildiach), w zajęciach rekreacyjnych i krajoznawczych biorą udział całe, dwu- i trzypokoleniowe rodziny skautowe.

Są też kraje, które uważają że istnienie w skautingu narodowym wyodrębnionego pionu oldskautów jest zbędne, ponieważ "absolwent skautingu" jest dobrze przygotowany do pełnienia służby państwowej i tam może znaleźć spełnienie. Jest wartościowym i poszukiwanym pracownikiem. Tak jest np. w najpotężniejszych organizacjach skautingu w świecie: Boy Scouts of America, oraz Girl Scouts of the America.




HYMN ISGF

Słowa polskie: Jan Chojnacki - 2001


1. Skauting dorosłych - to zacny ruch,
bo każda druhna, każdy druh,
bardziej przyjaznym chce uczynić świat
- własnych unikać wad.

Baden Powella szlachetna myśl
jest równie krzepiąca dziś,
gdy oprócz ciepła i bratnich rąk,
pogodę wciąż zapewnia nam harcerski krąg !


2. Dążąc wciąż naprzód - nawet wśród burz -
drugiemu wciąż pomocą służ
i dziękuj Stwórcy za natury czar
- bezbrzeżny Niebios dar.

Baden Powella szlachetna myśl
jest równie krzepiąca dziś,
gdy oprócz ciepła i bratnich rąk,
pogodę wciąż zapewnia nam harcerski krąg !


3. Połączmy dłonie w skautowy splot;
na horyzoncie nowy zlot.
Z góry już wiemy, bez daremnych słów
- wspaniale będzie znów !

Baden Powella szlachetna myśl
jest równie krzepiąca dziś,
gdy oprócz ciepła i bratnich rąk,
pogodę wciąż zapewnia nam harcerski krąg!