Udział "Korzeni" w obchodach 2024 roku

Udział “Korzeni” w tegorocznych obchodach:
22.I - Nocne spotkanie pod Zamkiem w Będzinie
9/10.II - Rajd nocny
10.II - uroczystości rocznicowe w Maczkach

Trochę historii w oparciu o Jednodniówkę PTTK im. A. Janowskiego w Sosnowcu SZLAKAMI POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

Zagłębie Dąbrowskie 23.I.1863/6.II.1863/23.II.1863 Mimo dużego rozwoju górnictwa węgla, hutnictwa i przetwórstwa metali, Zagłębie nadal było kresowym obszarem, umiejscowionym w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy. Nadal obowiązywało prawo czynszowo- pańszczyźniane. W XIX w. następowała radykalizacja nastrojów społecznych. Żądano swobód narodowych i społecznych. Na prowincji miały miejsce wielotysięczne demonstracje. Ruch patriotyczny w Zagłębiu skupił się koło właściciela kilku kopalń oraz właściciela ziemskiego, Jacka Siemieńskiego, który jako pierwszy uwłaszczył chłopów w swoich wsiach Klimontów, Niwka i Zagórze (dziś dzielnice Sosnowca) opiekował się szkołami, prowadził we dworze własną aptekę. Opanowanie tego nadgranicznego obszaru gwarantowało powstańcom kontrolę nad drogą żelazną z Królestwa Polskiego do Prus i Austrii.

Komitet Centralny Narodowy zdecydował o rozpoczęciu powstania w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Spiskowcy mieli koncentrować się na zamku w Będzinie. Zamierzenie to z różnych przyczyn nie powiodło się i spiskowcy z nastaniem świtu przemieścili się do Ojcowa. Tam sformowano oddział pod dowództwem naczelnika wojennego wojew. Krakowskiego w osobie pułk. Apolinarego Kurowskiego i od 5. II po rozpoznaniu rozmieszczenia sił carskich, kolejne miasta Zagłębia były wyzwalane. Najpierw Olkusz, potem Sławków a następnie stację graniczną Maczki. Najcięższe walki stoczono o Sosnowiec a rozbitki moskiewskie schroniły się w Prusach.

Niezaprzeczalnym bohaterem z 7.II był dzielny komendant kosynierów Cieszkowski. Następne miasta już bez walki zdobyto. Były to Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź i Siewierz. W całym Zagłębiu ustanowiono Tymczasowy Rząd Narodowy. Rozpoczął się krótki okres polskich rządów w Zagłębiu Dąbrowskim. Opanowanie tak dużego ważnego dla Królestwa Polskiego obszaru, nie zostało należycie docenione i wykorzystane przez ówczesną i obecnie historiografię.

Tekst autorstwa hm. Matyldy Sierki
Zdjęcia: phm. Józef Naziemiec i dh Andrzej Kulik







Przeczytaj także: